Przypadkowy akt dobroci to bezinteresowne działanie ofiarowujące dobroć światu zewnętrznemu. Przejawy dobroci nie muszą cię kosztować ani zabierać dużo czasu. Może być to zaplanowane lub spontanicznie działanie. Może to również być po prostu słowo, uśmiech czy najmniejszy gest.

Badania pokazują, że ludzie, którzy doświadczają dobroci, chętniej ją przekażą dalej, co ostatecznie stworzy szczęśliwszy, milszy świat dla wszystkich.

Brzmi nieźle, prawda?

Wszyscy doceniamy okazywaną nam życzliwość. Ciepłe uczucie, gdy ktoś przytrzymuje nam otwarte drzwi lub oferuje swoje miejsce w ruchliwym autobusie. Ale czy wiesz, że nie tylko odbiorca życzliwości na tym korzysta?

Badania wykazały, że okazywanie życzliwości innym może zapewnić trwałe dobre samopoczucie. Dobroć wyzwala w mózgu te same zmiany fizjologiczne, które są związane z dobrocią. Życzliwość stymuluje produkcję serotoniny, która jest korzystna dla zdrowia, uspokaja i zmniejsza stres i niepokój. Altruizm wytwarza również oksytocynę, znaną jako hormon chroniący serce, który obniża ciśnienie krwi. Może również pomóc w budowaniu silnych i zdrowych relacji międzyludzkich, które, jak stwierdzono, zmniejszają ryzyko chorób serca! Więc dobroć jest nawet dobra dla zdrowia twojego serca!

Rozpocznijmy łańcuch życzliwości... Oto kilka pomysłów dla Ciebie, zobacz, czy możesz je wdrożyć już dziś!

– Powiedz „Dzień dobry nieznajomemu.

– Wesprzyj małą firmę, pisząc miłą recenzję online.

– Ukryj przyjazną notatkę w miejscu publicznym.

– Przekaż darowiznę na cele charytatywne.

– Pochwal kolegę za jego ciężką pracę.

– Zadzwoń do znajomego, aby zapytać jak się ma.