MBCT-FP – Finding Peace in a Frantic World ("Znajdowanie spokoju")
Trening uważności dla zabieganych

Uważność jest dobrze zbadanym, świeckim i skutecznym sposobem łagodzenia stresu, lęku i depresji oraz promowania dobrego samopoczucia i rozwoju. Ten praktyczny kurs został zaprojektowany specjalnie z myślą o potrzebach osób zapracowanych. Umiejętności wspierania zdrowia psychicznego będą nauczane na ośmiu cotygodniowych zajęciach.

Program oparty jest na bestsellerowej książce „Mindfulness: a Practical Guide to Finding Peace in a Fantastic World” autorstwa Marka Williamsa i Danny’ego Penmana.

Jest odpowiedni dla każdego, kto chce uporządkowanego, praktycznego i łatwo dostępnego wprowadzenia do uważności. Jest odpowiedni dla osób, które nie znają uważności; każdego, kto próbował różnych aplikacji uważności lub może przeczytał książkę i pragnie wziąć udział w treningu  prowadzonym przez nauczyciela uważności.

Czego się nauczę?

Nauczysz się kultywować uważność na dwóch poziomach:

Po pierwsze, nauczysz się serii prostych codziennych medytacji, które można wykonać prawie wszędzie. Niektóre trwają zaledwie 3 minuty, podczas gdy inne mogą zająć 15 minut.

Po drugie, uważność zachęca cię do zerwania z niektórymi nieświadomymi nawykami myślenia i zachowania, które uniemożliwiają ci pełne życie. Wiele myśli osądzających i samokrytycznych wynika z nawykowych sposobów myślenia i działania. Zrywając z nieprzydatnymi codziennymi rutynami, stopniowo rozpuścisz niektóre z tych negatywnych wzorców myślenia i staniesz się bardziej uważny i świadomy.

Czego mogę się spodziewać w trakcie treningu?

 • Weźmiesz udział w 8 cotygodniowych sesjach trwających 1.5 godziny
 • Jest to zorganizowany kurs, w którym każda sesja opiera się na tym, co zostało wprowadzone wcześniej. Dlatego ważne jest, aby uczestniczyć we wszystkich sesjach.
 • Będziesz w grupie do 25 osób, prowadzonej przez nauczyciela mindfulness.
 • Każda sesja będzie miała prowadzone i ustrukturyzowane praktyki medytacyjne. Wiele sesji zawiera również ćwiczenia zaczerpnięte ze współczesnej psychologii.
 • Po każdej praktyce lub ćwiczeniu następuje przegląd tego, czego ty i/lub inni uczestnicy doświadczyli lub odkryli podczas tej praktyki/ćwiczenia.
 • Każdego dnia będziesz miał praktyki osobiste trwające od 3 do 20 minut. Obejmuje to zarówno kierowane praktyki, jak i sposoby kultywowania nowych nawyków uważności w życiu codziennym.
 • Każda sesja zawiera przegląd osobistej praktyki z poprzedniego tygodnia.
 • Będziesz mieć dostęp do materiałów pisemnych wspierających każdą sesję oraz do nagrań prowadzonych medytacji

Wstępne wymagania

Możesz wziąć udział w treningu jeżeli:

 • Zobowiązujesz się do wzięcia udziału we wszystkich 8 sesjach programu.
 • Masz zarówno czas, jak i motywację, aby poświęcić do 20 minut na osobistą praktykę każdego dnia.
 • Masz ukończone 18 lat
 • W przypadku kursów online: masz dostęp do odpowiedniej technologii, Internetu, przestrzeni, prywatności i technicznej możliwości dołączenia do programu szkoleniowego online za pośrednictwem platformy Zoom 
 • Posiadasz książkę: “Mindfulness. Trening uważności. Jak znaleźć spokój w pędzącym świecie.” M.Williamsa i D.Penmana

Trening jest odpowiedni dla Ciebie, jeśli:

 • Uważność jest dla ciebie nowością
 • Próbowałeś już wcześniej uważności
 • Ukończyłeś wcześniej inny kurs uważności i chciałbyś doświadczyć treningu MBCT-FP

Rozumiemy, że mogą wystąpić nieprzewidziane okoliczności, w których okaże się, że musisz opuścić określone zajęcia. Jeśli jednak stwierdzisz, że może to zdarzać się regularnie, poinformuj o tym nauczyciela tak szybko, jak to możliwe, ponieważ może być możliwe dołączenie do innego kursu w późniejszym terminie. Rozumiemy również, że czasami możesz nie być w stanie wykonać praktyki domowej – zapraszamy do cierpliwości wobec siebie i do dalszego uczęszczania na zajęcia każdego tygodnia.

*Kurs ten nie jest oferowany jako terapia czy leczenie konkretnych schorzeń fizycznych lub psychicznych. Nie zapisuj się na to szkolenie, jeśli masz obecnie poważne problemy w tych obszarach.