Mindfulness jest jak pomarańcza

Z wytłumaczeniem czym jest mindfulness, komuś kto po raz pierwszy spotyka się z tym wyrażeniem jest jak z tłumaczeniem niewidomemu, który oraz pierwszy słyszy o pomarańczy, tłumaczenie czym jest pomarańcza.

No bo co możesz powiedzieć… że pomarańcza jest pomarańczowa? A może, że jest jednocześnie słodka i kwaśna? Ale słodka jak cukier, miód, jabłko? Czy kwaśna jak cytryna, kapusta kiszona czy niedojrzały pomidor?

A przecież pomarańcza jest po prostu słodka jak pomarańcza, kwaśna jak pomarańcza i pomarańczowa jak pomarańcza.

Pomarańczę by poznać, trzeba dotknąć, powąchać, obrać i spróbować. 

Podobnie jest z Mindfulness. Uważności można nauczyć się tylko poprzez doświadczanie.

Czym zatem jest Mindfulness?

W języku polskim oznacza uważność, bycie świadomym obecnej chwili. Zauważanie z ciekawością tego, co już jest, bez oceniania i bez próby zmieniania. Mindfulness to wewnętrzny stan umysłu, ale to również postawa i zachowanie.


Jak się nauczyć uważności?

Proces ten bardzo przypomina naukę pływania. Nie nauczysz się pływania czytając książki o pływaniu. Musisz wejść do wody i wiedzieć co robić. A najlepiej jak masz doświadczonego nauczyciela. Z mindfulness jest podobnie – uczysz się poprzez doświadczanie. Jedyne czego potrzebujesz na początku, to kogoś, kto ci powie co robić, jak i po co. Kogoś, kto będzie cię wspierał.

Naukę uważności wspierają treningi, warsztaty, dni w ciszy, nagrania medytacji, książki, aplikacje.

Jednakże najważniejszym nauczycielem zawsze będzie twoja osobista praktyka mindfulness.